• zaloguj się
  • utwórz konto

Studia podyplomowe - Centrum Kształcenia Podyplomowego

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Lider Lean Management w ochronie zdrowia

Szczegóły
Kod 706-SP-MLHM
Jednostka organizacyjna Centrum Kształcenia Podyplomowego
Forma studiów Niestacjonarne
Poziom kształcenia Podyplomowe
Czas trwania 1-rok
Opłaty 9900 zł (4450 zł/semestr)
Adres komisji rekrutacyjnej Centrum Kształcenia Podyplomowego ul. J. Mikulicza-Radeckiego 4a, 50-345 Wrocław tel. 71/784-28-09 parter - pokój numer 1.23, 1.24
Godziny otwarcia sekretariatu Godziny przyjęć w miesiącach lipiec-wrzesień od poniedziałku do piątku od 9:00 do 14:00
Adres WWW https://www.umw.edu.pl/pl/centrum-ksztalcenia-podyplomowego
Wymagany dokument
  • Dokumenty poświadczające posiadanie tytułu magistra/lekarza
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (15.06.2024 00:00 – 30.09.2024 23:59)

Lean Management to podejście do zarządzania, które koncentruje się na maksymalizowaniu wartości dla klienta przy minimalizacji marnotrawstwa zasobów i czasu. To podejście może być z powodzeniem stosowane w różnych branżach, w tym również w sektorze ochrony zdrowia (m. in. przez lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarki, ratowników medycznych i inny specjalistów z dziedzin mający zastosowanie w ochronie zdrowia).

Lean Management pomaga w zwiększeniu efektywności pracy i poprawie jakości obsługi pacjentów.

Zastosowanie Lean Management w ochronie zdrowia to między innymi:

  • Analiza procesów – w ramach Lean Management zaleca się analizę i mapowanie procesów w celu identyfikacji obszarów,
    w których można wprowadzić usprawnienia. Analiza procesów pomaga w identyfikacji obszarów, w których pacjenci muszą czekać lub w których pojawiają się problemy związane z organizacją pracy, co może prowadzić do niezadowolenia pacjentów i strat finansowych.
  • Kaizen – to podejście do ciągłego doskonalenia, które pozwala na wprowadzanie ulepszeń w procesach w sposób ciągły. Kaizen może być stosowany do ciągłej poprawy procesów, jak również do wprowadzania usprawnień w obszarze m.in. zaopatrzenia medycznego i serwisowania sprzętu medycznego.
  • Jakość usług medycznych, wartość dla pacjenta – w Lean Management to skupianie się na maksymalizowaniu wartości dla pacjenta. Niniejsze oznacza dostarczenie usług, które odpowiadają na potrzeby pacjenta, w sposób skuteczny i efektywny. Oznacza to np. skrócenie czasu oczekiwania na wizytę, lepszą organizację harmonogramu np. operacji, czy dostarczanie informacji na temat procedur w sposób łatwy do zrozumienia.
  • 5S – m.in. poprawa organizacji pracy i efektywności poprzez utrzymywanie czystości i porządku w miejscu pracy. 5S może pomóc w poprawie organizacji m. in. gabinetów lekarskich czy też gabinetów dentystycznych, lepszej organizacji przestrzeni i składowania sprzętu, co pozwala na szybsze i bardziej efektywne przeprowadzanie zabiegów medycznych.

Wprowadzenie Lean Management w ochronie zdrowia zwiększa efektywność pracy, poprawia jakość obsługi pacjentów oraz pozwala na redukcję kosztów. Poprawia także motywację i zaangażowanie pracowników.

 

Celem studiów podyplomowych „Lider Lean Management w ochronie zdrowia” jest umożliwienie uczestnikom zdobycia kompleksowej wiedzy praktycznej i teoretycznej, tak aby stali się liderami w ochronie zdrowia zdolnymi do wprowadzania efektywnych zmian w tym sektorze.

"Lider Lean Management w ochronie zdrowia” to wyspecjalizowany program studiów podyplomowych dla osób pragnących zdobyć wiedzę i umiejętności w zakresie efektywnego zarządzania w sferze opieki zdrowotnej z wykorzystaniem koncepcji Lean Management. Studia podyplomowe „Lider Lean Management w ochronie zdrowia” oparte zostały na unikalnym, interdyscyplinarnym programie, który łączy w sobie najlepsze praktyki zarządzania, metodyki Lean Management oraz umiejętności związanych z opieką zdrowotną.

CEL STUDIÓW

wprowadzenie Lean Management w ochronie zdrowia zwiększa efektywność pracy, poprawia jakość obsługi pacjentów oraz pozwala na redukcję kosztów. Poprawia także motywację i zaangażowanie pracowników.

ORGANIZACJA

Studia trwają 2 semestry- 1 rok.

KANDYDAT

Uczestnikiem studiów może być absolwent studiów wyższych. Studia podyplomowe są dedykowane do szerokiego grona pracowników sektora opieki zdrowotnej m.in.:

    lekarzy,
    lekarzy dentystów,
    ratowników medycznych,
    pielęgniarek,
    farmaceutów,
    diagnostów laboratoryjnych,
    kierowników obszaru administracyjnego (tj. np. Działu Personalnego, Księgowości),
    pełnomocników ds. jakości,
    menedżerów szpitali,
    dyrektorów,
    innych specjalistów, którzy chcieliby doskonalić procesy i zwiększać efektywność w swoich obszarach jednostkach.

KRYTERIUM PRZYJĘCIA

Wymagania ogólne:

Uczestnikiem studiów podyplomowych mogą być osoby posiadające kwalifikacje pełną co najmniej na poziomie VI Polskich Ram Kwalifikacji tj. tytuł inżyniera lub licencjata, uzyskaną w systemie szkolnictwa wyższego i nauki (Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dn. 20 lipca 2018r.).

 

Wymagania formalne dla kandydatów na studia podyplomowe:  

Przyjęcie na studia podyplomowe następuje po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego na podstawie wskazanego poniżej kompletu dokumentów.

W ramach rekrutacji obowiązuje rejestracja w systemie IRK i złożenie kompletu dokumentów  
w Centrum Kształcenia Podyplomowego:

  • podanie o przyjęcie na studia podyplomowe wydrukowane z systemu IRK;
  • kserokopię dyplomu ukończenia studiów na poziomie wskazanym w Wymaganiach ogólnych poświadczoną notarialnie bądź przez pracownika Centrum Kształcenia Podyplomowego przyjmującego dokumenty. 


WARUNEK UKOŃCZENIA STUDIÓW

Warunkiem zaliczenia Studiów Podyplomowych jest złożenie pracy projektowej.

DYPLOM

Absolwent otrzymuje Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych: Lider Lean Management w ochronie zdrowia.

Po ukończeniu tych studiów, absolwenci będą mogli wprowadzać i monitorować procesy oparte na Lean w swoich placówkach medycznych, co przyczyni się do poprawy jakości opieki nad pacjentem, zwiększenia efektywności i redukcji kosztów.

Podstawa prawna:

·  Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 września 2018 r. w sprawie dokumentów wydawanych w związku z przebiegiem lub ukończeniem studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego (Dz.U. 2018 poz. 1791),

·  Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. 2018 poz. 1668), DZIAŁ  III Studia podyplomowe, kształcenie specjalistyczne i inne formy kształcenia ustawy.

 

  1. Studia "Lider Lean Management w ochronie zdrowia”  przyniosą wiele korzyści dla uczestników, którzy je ukończą, najważniejsze z nich to m.in.:
  • zwiększenie wiedzy o Lean Management i zastosowaniu go w opiece zdrowotnej,
  • nauczenie się jak eliminować marnotrawstwo oraz jak poprawiać przepływ pracy,
  • zdobycie i poszerzenie wiedzy jak tworzyć kulturę ciągłego doskonalenia.
  1. Dodatkowo uczestnicy studiów podyplomowych zdobędą praktyczne umiejętności, które pomogą im wprowadzić i zarządzać zmianami w ich organizacjach, a także będą potrafili lepiej rozumieć i analizować dane, aby podejmować świadome decyzje.

  2. Po ukończeniu tych studiów, absolwenci będą mogli wprowadzać i monitorować procesy oparte na Lean w swoich placówkach medycznych, co przyczyni się do poprawy jakości opieki nad pacjentem, zwiększenia efektywności i redukcji kosztów.
  3. Podsumowując ukończenie studiów podyplomowych „Lider Lean Management w ochronie zdrowia” pomoże pracownikom sektora ochrony zdrowia nabyć nowe umiejętności i wiedzę, która przyczyni się do doskonalenia standardów opieki zdrowotnej i zarządzania placówkami służby zdrowia.